Białogóra

BIAŁOGÓRA

Białogóra jest mniej znana niż np. Dębki. Ta nieduża, ale prężnie rozwijająca się miejscowość rozciąga się na skraju Wierzchucińskich Błot, oddzielona od plaży 1600-metrowym pasem lasu sosnowego. Przyjeżdżając tu, odkrywa się stosunkowo dzikie plaże, jednocześnie nie będąc brutalnie pozbawionym łyku cywilizacji.

Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym Białogóry jest górujący nad domami kościół z wieżą przykrytą jaskrawo czerwonym hełmem.

Wokół wyrosły nowe wille, przeważnie tynkowane na biało, budowane na dwa sposoby: albo w kubik, czyli z płaskim dachem, albo w trójkącik, czyli z dachem spadzistym. Być może z powodu zieleni w tle wioska sprawia przyjemne wrażenie.

Historia

Osada wymieniona została po raz pierwszy w krzyżackim przekazie źródłowym z lat 1414-38 jako Weissenberg, zaś w inwentarzu dóbr i dochodów biskupstwa włocławskiego z 1534 r. jako Bialagora. Potem pojawiają się też Bialagura i Biała Gora. W 1951 r. ostatecznie przyjęto obecną nazwę. W 1627 r. na morzu w okolicach osady rozegrała się zwycięska dla nas bitwa pomiędzy flotą Zygmunta III Wazy a okrętami szwedzkimi.

Naoczny świadek tak przedstawił przebieg bitwy z 1627 r.: „Okręty JKM-ci obróciły się ku Białej Górze. Okrętów trzy szwedzkich ku nim puściło się, więc dwa znowu w morze pobiegli, a jeden został z tych szwedzkich. Pan kapitan With spostrzegłszy okrętów szwedzkich, ku nim szedł. Potem szwedzki okręt ujeżdżał ku Białej Górze, a dwa na zasadzce zostały, które chcieli naszych zajechać, tamże spostrzegli dwadzieścia i cztery okrętów. Te trzy okręty JKM-ci z tamtej strony Łeby podle Białej Góry zjechali się ze szwedzkimi okrętami i tam do siebie strzelali, a te okręty szwedzkie drugim okrętom hasło dawały, ogień z przyprawami do góry miotały, żeby im drugie okręty na posiłek przyszły. Tamże szwedzki okręt zjechawszy się z naszym okrętem, na którym był kapitan Mora, granaty do siebie miotali, gdzie naszych do dwudziestu postrzelano i działo się rozerwało na okręcie, na którym kapitan Magnus. Teraz okręty szwedzkie zebrawszy się do kupy do Piławy jechali, a okręty JKM-ci ku pomorskiej poszli”.

Atrakcje

Największą atrakcją miejscowości jest oczywiście szeroka, piaszczysta plaża położona nad otwartym morzem. Dalej ciągnie się pasmo dość okazałych wydm. 2,5 km na północny wschód od wsi znajduje się najwyższa, zalesiona wydma, od której wzięło nazwę letnisko. Wokół ciągną się sosnowe lasy, gdzie można spacerować czy zbierać grzyby lub jagody. Atrakcję stanowi też pobliska stadnina z zagrodami (sprytnie udającymi ryglowe), zadbanymi końmi oraz małą karczmą, gdzie przy piwie toczą się pogawędki o konnych eskapadach.

Niedaleko od morza położony jest rezerwat Białogóra (pow. 211,07 ha), który chroni fragmenty nadmorskiego lasu bagiennego oraz boru bażynowego. Lasy otaczają rozległe obniżenia terenu za wydmami. Na wiosnę i częściowo latem stoi tu woda. Na kwaśnym podłożu występuje wiele rzadkich gatunków flory typowych dla gatunków atlantyckich: woskownica europejska, wrzosiec bagienny, brzeżyca jednokwiatowa, sit sztywny, wełnianeczka darniowa oraz trzy gatunki rosiczki. Rezerwat jest jednym z dwóch miejsc w Polsce, gdzie występuje trawa ponikło wielołodygowe, bardzo rzadką trawą jest także przygiełka brunatna. To cenne torfowisko jest jednak od kilku lat zagrożone przez rozwijającą się turystykę. Podobno nawet budowa drogi na plażę doprowadziłaby do odwodnienia terenu i powolnej degradacji środowiska.

Informacje

Po informacje można zwrócić się do mieszkańców, zresztą wszystko jest tu w zasięgu ręki. W przypadku dodatkowych wątpliwości pozostaje udać się do oddalonej o 17 km Krokowej, gdzie znajduje się urząd gminny (tel. 737-180, 737-181, fax 737-079). Informacje udzielane są w pok. 19, a w lecie na dworcu PKS działa punkt IT (tel. 737-722).

Komunikacja

• PKS zapewnia dojazd do Krokowej i Wejherowa.

KOMUNIKACJA SAMOCHODOWA Białogóra leży na północ od drogi nr 213 łączącej Słupsk z Puckiem. Uwaga: zaznaczoną na mapach drogę z Białogóry do Dębek – z powodu mostku na Piaśnicy – mają szansę przebyć piesi, rowerzyści i co najwyżej małe fiaty.

• najbliższa stacja benzynowa – Odargowo (tel. 737-711), czynna w lecie w godz. 6.00-22.00, poza sezonem otwarta od pn. do pt. w godz. 7.00-17.00, w sb. i nd. w godz. 8.00-14.00);

• poczta – czynna w sezonie do popołudnia (tel. 735-016), po sezonie najbliższa poczta znajduje się w Wierzchucinie (tel. 735-029); w Białogórze są automaty na karty telefoniczne.

Numer kierunkowy do Białogóry – 058.

Noclegi

Do wyboru są liczne, całkiem nowoczesne kwatery i kilka pól namiotowych. Przy stadninie koni buduje się okazały hotel, ale nie wiadomo, czy zostanie otwarty już w tym sezonie. Ceny niskie w porównaniu z bardziej snobistycznymi miejscami na wybrzeżu: nocleg 12-15 zł. Wymienione poniżej pensjonaty i pokoje do wynajęcia nie różnią się zasadniczo między sobą.

PENSJONATY Jamar – dom nr 38;

Ela – tel. 210-822;
Patrycja – tel. 237-597;
Maria – tel. 735-126, 735-038; 50 miejsc; .
Heep – Ewa Doering, tel. 735-015;

KWATERY

u p. Krzysztofa Pawlaka, dom nr 4, tel. 735-172; u p. Gizeli Hirt, dom nr 34, tel. 735-007; u p. Tadeusza Furtaka, dom nr 28, tel. 735- 053; u p. Andrzeja Maszke, dom nr 29, tel. 735-152; u p. Wojciecha Kosowskiego, tel. 735-147; u p. Marzeny Żnich, dom nr 28a;
u p. Bogusława Pietraszka, przy stadninie koni, tel. 712-395;

• schronisko młodzieżowe w sezonie, tel. 735-110; oblegane głównie przez obozy wędrowne;

• pola namiotowe – „Gminne”, u p. Hildegardy Borchman oraz przy stadninie koni.

Gastronomia

Właściwie wszyscy wczasowicze żywią się w stołówkach, prowadzonych przez właścicieli niektórych willi. Stołówka w pensjonacie „Maria” jest powszechnie uważana za najlepszą, dzienne wyżywienie kosztuje tu 15 zł/os., a sam obiad 6-7 zł. W pensjonacie znajduje się też kawiarnia, w której można zamówić ciastka i lody. W Białogórze działa sezonowy „Maxim”, jeden bar rybny oraz karczma w stadninie, gdzie podają proste dania na ciepło. Zakupy zrobisz bez problemów w jednym z kilku czynnych do późna sklepów.

Rozrywki i imprezy

• stadnina koni p. Bogusław Pietraszek; tel. 058-712-395; poza sezonem działa w weekendy; godzina jazdy kosztuje 26 zł;

• lipiec – Festyn Środka Lata;

• początek sierpnia – Sport i Kultura na Plaży.

Zdrowie

• najbliższe pogotowie – Wejherowo, ul. Jagalskiego 10, tel. 721-200;

• najbliższy szpital – Wejherowo, ul. Jagalskiego 10, tel. 721-301, 721-200;

• najbliższy ośrodek zdrowia – Wierzchucino, tel. 735-128 oraz Choczewo;

• najbliższa apteka – Choczewo, ul. Pierwszych Osadników (tel. 723-315 w. 222, czynna do godz. 15.00).

Informator

• najbliższy posterunek policji – Krokowa-Goszczyno, tel. 997, 737- 097;

• najbliższa straż pożarna – Wierzchucino.