Darżlubie – Mechowo

Darżlubie

Wieś położona jest na skraju puszczy darżlubskiej na wzniesieniu, z którego rozciąga się widok na oddalony o 4 km Puck. To właściwie wszystko, co można stąd zobaczyć, choć dawniej stały tu ryglowe domy i stodoły. Jednak jadąc do Mechowy, musisz tędy przejechać. Wcześniejsze nazwy wsi to Darszlub lub Darslub. Osada wymieniona w 1296 r. jako Darsolube należała do Radzisława ze Strugi, który w 1300 r. sprzedał ją rycerzowi. Krzyżacy ofiarowali wieś klasztorowi cystersów z Oliwy. Przed wojną była to bogata i duża wieś włościańska, w której mieszkało osiemset osób.
We wsi znajduje się sklep spożywczy i przystanek autobusów PKS, kursujących do Pucka, Wejherowa i Lęborka. W pobliskim Połczynie, który leży na trasie do Mechowa, w sezonie czynne jest schronisko młodzieżowe (tel. 738-278). Jest tam również sympatyczna karczma i stacja benzynowa (stacja otwarta od pn. do pt. w godz. 7.00-16.00, w sb. w godz. 8.00-15.00).

Tutaj, podobnie jak w wioskach leżących na terenie puszczy, mieszkali Kaszubi zwani Lesóce, czyli „leśni”. Różnili się od innych grup gwarą i zwyczajami. W kuchni używali dużo grzybów i to, co znaleźli w runie leśnym.

Mechowo

Oficjalne Mechowo czy dawniejsze Mechowa leży w samym środku Puszczy Darżlubskiej, 10 km na południowy-zachód od Pucka. Książę Mściwój darował Mechowo rycerzowi Radosławowi z pobliskiego Darżlubia. W 1300 r. wieś przeszła na własność klasztoru cystersów w Oliwie, którzy posiadali ją aż do 1772 r.
Położona malowniczo wśród wzgórz wioska składa się ze starych ceglanych chałup, wśród których stoją nowe, otynkowane domy. Latem przyjeżdża tu wiele autokarów z wycieczkami, żeby obejrzeć słynną grotę, o której zapewne usłyszysz od miejscowych.
Po słynnej grocie nie spodziewaj się wrażeń zapierających dech w piersi. Na miejscu zobaczysz sporawą dziurę i nieregularne kolumienki, wśród których ze schyloną głową przejdziesz kilka metrów, nim z powrotem znajdziesz się na dworze. Grota o wymiarach 2 m głębokości, 2 m wysokości i 6 m szerokości stanowi jednak ciekawostkę geologiczną. Nieforemne słupy powstały ze zlepienia żwirów przez wodę wapienną. Miejsce chronione było przez Prusaków jako zabytek przyrody. Z opowiadanej tu legendy można się dowiedzieć, że we wsi istniał klasztor męski połączony z oddalonym o 10 km klasztorem żeńskim w Żarnowcu. Grotą opiekuje się pani mieszkająca w domu nr 37 i tam należy udać po klucze. W lecie grota otwarta jest codziennie w godz. 8.00-20.00.

Na wzniesieniu w głębi wsi stoi kościół św. Jakuba Starszego i Mikołaja, wzniesiony w 1742 r. a ufundowany przez opata Rybińskiego z Oliwy. Ten wiejski kościółek posiada bardzo zgrabną sylwetkę. Na fundamentach z polnych kamieni położono pas z czerwonej cegły, na której osadzono drewnianą konstrukcję. Boczne ściany tworzy konstrukcja ryglowa, fasada zaś jest całkowicie drewniana. Nad wejściem umieszczono trzy symetryczne okrągłe okienka, powyżej zaś czworoboczną wieżę zakończoną cebulastym hełmem. Wewnątrz zachowało się wyposażenie z XVII i XVIII w. – barokowe ołtarze ( główny i boczny, ambona, chrzcielnica, obrazy. Jeśli uda się zajrzeć do środka, zwróć uwagę na świecznik z głową jelenia.

W Mechowie znajduje się sklep spożywczy. Autobusy PKS kursują do Pucka i Wejherowa.

W pobliżu Mechowa znajduje się rezerwat Darżlubskie Buki (27 ha pow.), w którym chroni się fragment dawnej puszczy, w tym drzewa bukowe mające przeciętnie po 140 lat oraz brzozy, sosny i dęby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *