DĘBKI
Ta mała wioska leży niedaleko ujścia Piaśnicy do morza. Dębki, lub jeśli ktoś woli dawniejszą nazwę – Dębek, są na pewno szczególną miejscowością o wyjątkowym charakterze. Po pierwsze, nie ma tu białych postzakopiańskich willi ani przeszklonych pawilonów wczasowych. W nadmorskim borze ciągną się działki, niektóre zabudowane domami o ciekawej architekturze, wśród nich domy o konstrukcji ryglowej, z których jeden – nr 86 – pochodzi z końca XVIII w., oraz kilka chałup przeniesionych prosto ze wsi. Po drugie, specyfiką Dębek są sami letnicy. Z pewnym uogólnieniem można powiedzieć, że na lato przenosi się tu pewna część warszawiaków. Oprócz zamożnych właścicieli działek, latem przyjeżdżają tu w swoich jeepach młodzi ludzie, żeby poszaleć na całego. Pod wpływem przyjezdnych (a może trochę prześmiewczo), jedną z dwóch istniejących tu ulic nazwano Marszałkowską. Druga to równoległa do morza Spacerowa, na której koncentruje się popołudniowo-wieczorne życie towarzyskie.
O istniejącej w Dębkach plaży dla naturysytów nie trzeba wspominać, gdyż na pewno wszyscy o niej słyszeli …
Historia
Historia osady zaczyna się późno, bo w 1773 r., kiedy to chłop Maciej Dębek otrzymał od zakonu w Żarnowcu kawałek ziemi przy ujściu Piaśnicy. Zycie toczyło się zapewne nieco sennie, wyznaczane połowami i obróbką ryb. Wreszcie, gdy po odzyskaniu niepodległości Dębki znalazły się na terytorium Polski, do wsi zaczęły zaglądać ważne osobistości. Bywał tu Józef Haller i Kazimierz Sosnowski. W miejscowej księdze kościelnej można przeczytać, że właśnie tutaj Feliks Nowowiejski skomponował muzykę do hymnu o Matce Boskiej.
Miejsce nadawało w sam raz się na obozy harcerskie, które urządzano tu aż do wybuchu wojny.
Atrakcje
Z pewnością największą atrakcją małych Dębek pozostaje piaszczysta plaża, na której oprócz opalających się wczasowiczów, widać kilka niewielkich rybackich łódek. Dla zwolenników naturyzmu przeznaczono specjalny odcinek plaży, który znajduje się za Piaśnicą. Każdego roku 26 VII odbywają się tu wybory miss. Obecnie jest to jedyna „autoryzowana” plaża naturystów na Wybrzeżu. Zmierzając w jej kierunku, mija się skromny murowany dworek z lat 20. naszego wieku.
Za zachód od Dębek rozciąga się rezerwat Piaśnickie Łąki (pow. 56,23 ha), jeden z najciekawszych pod względem florystycznym na Pomorzu. Obejmuje fragment wybrzeża u ujścia rzeki, na którym występują wydmy, torfowiska oraz podmokłe lasy. Teren porastają zarośla woskownicy europejskiej, pojawiają się również paproć, długosz królewski, brzoza niska, wrzosiec bagienny, a także kosaćce, storczyki i mieczyki.
Wokół Dębek ciągnie się pas nadmorskiego boru, wchodzącego w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Wśród sosnowych drzew można powędrować do leżącej na zachodzie Białogóry (7 km) czy położonej na wschodzie Karwi (7 km).
W wiosce odwiedź pełną uroku drewnianą kaplicę Księży Zmartwychwstańców, wzniesioną w latach 1934-35, której architektura nawiązuje do tradycyjnych wzorców kaszubskich. W skromnym wnętrzu do wystroju konsekwentnie użyto drewna, w rzeźbionej drodze krzyżowej czy płaskorzeźbie przedstawiającej Matkę Boską Morską.
Kaplicę w Karwi zaprojektował Teodor Piliński, artysta wywodzący się z kaszubskiej wsi Wiele. Rzeźbiarz urodził się w chłopskiej rodzinie i sam pewnie zostałby chłopem, gdyby nie przypadkowo spotkany plastyk, którzy orzekł, że chłopiec ma talent. Miejscowy ksiądz zapędził go do malowania ławek przez całe lato, a na jesieni za zarobione pieniądze posłał go do szkoły zdobniczej do Poznania. Potem Piliński wstąpił na Krakowską ASP, której ukończenie uniemożliwił wybuch wojny. Ożenił się z Bronisławą Wryczanką, bratanicą księdza dobrodzieja. Utrzymywał się, rzeźbiąc na zamówienie posążki i nagrobkowe figury. Zmarł w 1951 r.
Informacje
Budki z szyldem IT co prawda nie ma, ale po informacje zawsze można zgłaszać się do sklepu spożywczego obok poczty. W oddalonej o 10 km Krokowej znajduje się urząd gminny (tel. 737-180, 737-181, fax 737-079), gdzie w pok. 19 udziela się informacji. W lecie na dworcu PKS-u działa punkt IT (tel. 737-722).
Wakacje nie są co prawda najlepszym momentem, żeby myśleć o podatkach, ale nie zaszkodzi dowiedzieć się, jak wyglądało na tym terenie uiszczanie opłat, skrupulatnie opisywane w wilkierzach. Poniższy, dotyczący starostwa puckiego, pochodzi z 1767 roku: „Gburzy zaś i wszyscy, którzy czynsze płacą, na tydzień przed terminem św. Marcina oddawać mają. Toż samo i podatki publiczne, jako to: hybernę, pogłówne, łanowe etc. każdy podług repartycji (wymiaru) uczynionej do szołtystwa składać powinien. Takie zaś w tym szołtys z przysiężnemi zapowie na dwie niedziele przed terminem wszystkim gospodarzom i sąsiadom swoim, aby o tydzień złożyli te, które wypłacać powinni, podatki, a jeżeliby na termin w tygodniu który nie oddał, po pierwszym i drugim napomnieniu ma być doniesiono do zwierzchności zamkowej, aby ta niezwłocznie egzekucję na uporczywych zesłała.”
Komunikacja
• PKS – autobusy w lecie jeżdżą stąd do Gdyni, Pucka, Krokowej, Wejherowa a poza sezonem dwa razy dziennie do Pucka.
KOMUNIKACJA SAMOCHODOWA
Do Dębek dojeżdża się drogą nr 213 i skręcając pomiędzy Żarnowcem a Krokową na północ. Uwaga: jeśli podróżujesz trochę większym samochodem, nie próbuj jechać wzdłuż morza do Białogóry – na mapach co prawda drogę zaznaczono, ale przez mostek przedostanie się tylko maluch. Droga do Karwi także istnieje na mapach, a w rzeczywistości jest tak wyboista i pogmatwana, że szczególnie po deszczu nie warto tędy przejeżdżać.
• najbliższa stacja benzynowa – Odargowo (tel. 737-711), czynna w lecie godz. 6.00-22.00, poza sezonem otwarta od pn. do pt. w godz. 7.00-17.00, w sb.- nd. w godz. 8.00-14.00;
• poczta – czynna w sezonie w godz. 8.00-22.00 (tel. 737-140); po sezonie najbliższa w Krokowej (tel. 737-690).
Numer kierunkowy do Dębek – 058.
Najnowsze komentarze