Fauna lasów

Fauna lasów

Fauna nadmorskich lasów nie różni się właściwie niczym specjalnym od leśnej fauny w pozostałej części naszego kraju. Jednakże z powodu specyficznego klimatu tereny te przyciągają gatunki zwierząt typowych dla klimatu atlantyckiego, występujące w Europie Zachodniej.

Ssaki

Podczas dłuższego spaceru w lesie można spotkać sarnę, dzika, zająca czy wiewiórkę, a przy odrobinie szczęścia nawet jelenia, borsuka, lisa czy jeża. W lasach występują też łosie, kuny leśne i domowe, wydry, gronostaje, łasice, dzikie króliki, tchórze, łosie czy jenoty, które przywędrowały ze wschodu w latach 50.

Ostatniego tura na tych terenach widziano w 1360r., ale w 1967r. znaleziono rogi tego wielkiego zwierza w torfowisku koło Ustki. Niedźwiedzie wybito co do jednego jeszcze w I połowie XVIII w., ostatnie w okolicach Sławna i Słupska. W tym samym czasie wyginęły rysie. Żbiki żyły jeszcze do połowy zeszłego wieku. Podobnie odeszły też w zapomnienie żubry, łosie, bobry i norki. Wilki wytępiono około 100 lat temu, choć ostatniego widziano jeszcze w latach 70. naszego stulecia. Od lat 70. pojawia się z powrotem łoś.

Ptaki

Na wybrzeżu niezwykle bogaty jest świat ptaków. Gnieździ się tu około 200 gatunków a 150 odwiedza ten obszar regularnie. Tak się składa, że właśnie przez wybrzeże przebiegają trasy przelotów ptaków, wędrujących w poszukiwaniu łagodniejszego klimatu. Nad jeziorami i Zatoką Pucką gromadzą się ptaki wodne i błotne. Spotyka się bociana białego, żurawia, czaplę, łabędzie, dzikie gęsi, kormorana. W latach 70. na wybrzeże trafiła synogarlica turecka, która na tyle dobrze się tu czuje, że zadomowiła się ostatecznie. W lasach często można zobaczyć zięby, które najbardziej lubią drzewa liściaste, a także gołębia turkawkę, sikorę czubatkę czy puchacza, który wydaje z siebie basowe „huuhanie” słyszane z odległości 2 km. Puchacze, których menu zawiera także mewy, mieszkają w nieużywanych gniazdach orła bielika, na starych ambonach lub na ziemi. W lasach liściastych żyje więcej ptaków niż w iglastych m.in. szpaki, pełzacze, muchołówki, kowaliki, świstunka o zielonym upierzeniu, dzięcioły (w tym czarny ), bociany czarne.

Zarośla wierzbowe upodobały sobie pokrzewki, kosy, drozd śpiewak i słowik szary. Dla brzezin bagiennych charakterystyczna jest słonka, dla olszowych dziewonia i brodźce.

Owady i gady

Na polanach borów bażynowych latają motyle: skalniki, przeplatki, kilka gatunków rusałek czy piękny paź królowej. Wśród rzadkich chrząszczy spotyka się: zielonego z czerwonym połyskiem liszkarza tęcznika. Chrząszcz w koronach drzew poluje na gąsienice szkodliwych owadów. Liszkarz mniejszy jest tymczasem brązowy z trzema rzędami małych złotych dołków.

W lasach mieszkają też padalce, jaszczurki i żmije. Na Mierzei Helskiej występowała też miedzianka, czyli gniewosz gładki. Ten niejadowity wąż, często mylony ze żmiją i tępiony bezlitośnie, bardzo rzadko mieszkał na północy kraju. Samiec posiada brunatny grzbiet i pomarańczowy brzuch, samica popielaty grzbiet oraz stalowoszary lub cielisty brzuch. Miedzianka chętnie wygrzewa się w słonecznych i suchych miejscach. Poluje podobnie jak boa, dusząc i połykając swoją zdobycz, czyli w tym przypadku myszy czy jaszczurki.