Komunikacja samochodowa
Na Pomorze Środkowe i Gdańskie można dostać się na trzy sposoby. Ze wschodniej, centralnej czy południowo-wschodniej Polski najlepiej jechać trasą nr 7 z Warszawy do Gdańska. Z zachodu lub południowego zachodu najdogodniej przejechać przez Poznań i dalej przez Piłę, Szczecinek, Miastko do Słupska. Wreszcie jadąc z zachodu drogą nr 6, która łączy Szczecin z Gdańskiem i stanowi zarazem południową granicę opisywanego przez nas obszaru. Droga ta prowadzi przez Koszalin, Sławno, Słupsk, Lębork, Wejherowo, Redę oraz Rumię. Na północ od tej szosy odcinkowo biegną drogi: nr 203 -łącząca Darłowo z Ustką, nr 213 – biegnąca ze Słupska przez Wicko, Choczewo, Żarnowiec, Krokową do Pucka oraz biegnąca z Karwii szosa do Władysławowa na Mierzeję Helską. Mniej więcej równolegle prowadzi też podrzędna droga z Ustki do Objazdy, Gardny Wielkiej, Smołdzina i Kluk. Druga niewielka droga biegnie przez Sarbsk, Sasino do Choczewka. Pozostałe drogi prowadzą z północy na południe, łącząc miejscowości nadmorskie z najbliższą większą drogą (Jarosławiec, Poddąbie, Rowy, Smołdzino, Lubiatowo, Białogóra, Dębki) lub z najbliższym miastem: Ustka ze Słupskiem, Łeba z Lęborkiem, Władysławowo z Gdańskiem. Inne ważniejsze „wertykalne” trasy łączą drogę nr 213 z szosą nr 6.
Poczynając od zachodu przebiegają:
-I przez Izbicę, Główczyce, Damno, Damnicę aż do drogi nr 6;
– II z Pobłocia przez Wolinię, Górzyno prowadzi do Potęgowa;
– III z Żelazny przez Zawartowo, Gościęcino do Łęczyc i Godętowa;
– IV biegnie przez Prusiewo, Nadole, Gniewino i Bolszewo;
– V łączy Krokową z Wejherowem;
– VI łączy Władysławowo z Puckiem.
Stacje benzynowe
Ze znalezieniem stacji benzynowej nie ma żadnych kłopotów. Latem wiele stacji działa do późnych godzin nocnych lub przez całą dobę. Przy każdej miejscowości nadmorskiej i opisywanym mieście podano ich wykaz z godzinami otwarcia, które jednak mogą ulegać zmianie, zwłaszcza poza sezonem.
Parkingi
Nad morzem coraz częściej trzeba sporo płacić za parking, nawet nie strzeżony. Poza parkingami trudno o miejsce, a zostawienie samochodu na poboczu i pójście na plażę może skończyć się włamaniem lub kradzieżą całego wehikułu (w lecie nad morze ściągają także grupy rabusiów z głębi kraju). Dlatego też trzeba wyjąć z samochodu, nie zapominając o bagażniku, radio i wszystkie rzeczy (w tym koniecznie leżący na tylnym siedzeniu aparat fotograficzny).
Z drugiej strony, parkingi strzeżone są naprawdę drogie. Zostawianie na nich samochodu jest z pewnością bezpieczniejsze, nie daje jednak całkowitej gwarancji, gdyż w razie problemów parkingi te nie ponoszą żadnej odpowiedzialności (nie są ubezpieczone). Zawsze jednak można przyjechać pociągiem…
PKP
Głównymi węzłami komunikacyjnymi tej części Pomorza i zazwyczaj stacjami docelowymi dla turystów z głębi kraju są Gdańsk i Słupsk, posiadające połączenia z dużymi miastami Polski. Jednak na miejscu nie należy zbytnio liczyć na pociągi, gdyż nie ma tu zbyt wielu linii. Ze Słupska można dojechać do Ustki, Darłowa, Łeby i przez Lębork, Wejherowo do Gdańska.
Inna regionalna linia biegnie z Łeby do Lęborka oraz z Łeby przez Żarnowiec do Pucka. Mierzeja Helska, Władysławowo i Puck posiadają połączenie z Gdańskiem.
PKS
Nie mając samochodu ani nawet roweru, trzeba całkowicie zdać się na połączenia PKS. Na szczęście autobusy docierają prawie wszędzie, nawet do całkiem małych osad i na ogół już się nie spóźniają. Przy każdej miejscowości wymieniono w przewodniku miejsca, do których można się z niej dostać. Centrami, z których wyjeżdżają autobusy w najróżniejszych kierunkach są Słupsk, Lębork, Wejherowo, Puck, duże miejscowości nadmorskie – Jarosławiec, Ustka, Łeba, Jastrzębia Góra, Władysławowo, Hel, do których dojeżdżają autobusy z większych miast, oraz miejscowości gminne w głębi lądu (np. Główczyce, Damnica, Gniewino, Krokowa czy Choczewo).
Najnowsze komentarze