Lubiatowo i Kopalino

LUBIATOWO I KOPALINO

Uwaga: te miejscowości występują nie na wszystkich mapach, co oznacza, że udajesz się w całkiem dzikie strony. Do Lubiatowa i Kopalina dojeżdża się, kierując się z oddalonego 7 km Choczewa na północ przez rozległe pola i łąki. Oddalone od siebie o mniej więcej półtora kilometra wioseczki otaczają piękne sosnowe lasy, takie, w jakich chciałoby się pospacerować, żeby wzmocnić płuca nadwerężone papierosowym dymem oraz uspokoić nerwy, zszarpane intensywnym życiem. Oczywiście wszędzie tam, gdzie rozciągają się gęste lasy, nie może zabraknąć jednostki wojskowej, ukrytej w niedostępnych chaszczach. Szczęśliwie obie miejscowości nie zostały zauważone przez masowego turystę i latem nie plącze się tu zbyt wielu ludzi. W porównaniu z resztą Pobrzeża Kaszubskiego, nie wspominając już o Mierzei, ten odcinek należy do najrzadziej odwiedzanych. Jest więc szansa na nieco więcej miejsca na całkiem czystej plaży. Nic, tylko niebieskawe morze, jasnożółty, drobny piasek i mleczne wydmy, porośnięte szarozielonymi trawami.

Na plaży koło Lubiatowa zobaczyć można przedziwne urządzenie, podobne do wyciągu krzesełkowego, wchodzące głęboko w morze. Korzystają z niego pracownicy placówki PAN, badający ten fragment wybrzeża. Nie wiadomo do końca, dlaczego morze wybudowało w tych okolicach trzy podwodne wydmy, zwane rewami. Za PAN-owskim budynkiem, wśród sosen o grubych pniach, rozciąga się jeden z najbardziej malowniczych i rudymentarnych kempingów na wybrzeżu (drewniane sławojki). Sama wioska, składająca się z kilku porozrzucanych domów, leży dwa kilometry na południe, które trzeba pokonać na piechotę.

Nazwa wsi pochodzi zapewne od imienia założyciela Lubiata. Z kolei od niej przyjęli nazwisko Lubiatowscy, posługujący się herbem bawół oraz rodzina Lubbetowen, która żyła tu do 1811 r.

Do Kopalina można dotrzeć tylko jedyną cywilizowaną drogą z Lubiatowa, nie obawiaj się więc, że zabłądzisz, zwłaszcza że dodatkowo naprowadzi cię drogowskaz. W Kopalinie zachowała się prawdziwa wieś, taka, jaką pamięta się z dzieciństwa – małe chałupy, białe kaczki taplające się w kałużach, stare jabłonki i kolorowe kury biegające po podwórku. Za wioską ciągną się działki letniskowe, dalej nad jeziorem znajduje się kemping.

Informacje

Brakuje tutaj punktu IT z kolorowymi broszurami reklamowymi, jednak wszystkiego można dowiedzieć się od miejscowych, szczególnie w Urzędzie Morskim w Lubiatowie. W przypadku „poważniejszych wątpliwości” pomocy udziela Urząd Gminny w Choczewie, przy ul. Pierwszych Osadników (tel. 735-156, czynny od pn. do pt. w godz. 7.30-15.00).

Komunikacja

Jedynym łącznikiem ze światem jest PKS; autobusy kursują na trasie Wejherowo, Choczewo, Lubiatowo, Kopalino.

KOMUNIKACJA SAMOCHODOWA

Do Kopalina i Lubiatowa dostaniesz się, zjeżdżając z drogi nr 213 w Choczewie i dalej kierując się na północ; żeby dojechać do pobliskiej Białogóry, należy skorzystać z drogi 213, gdyż nie wybudowano do tej pory połączenia „równoleżnikowego”;

– najbliższa stacja benzynowa – Choczewo, ul. Pucka (czynna od pn. do pt. w godz. 7.00-15.00) i ul. Świerkowa (czynna od pn. do pt. w godz. 7.00-18.00, w sb. 7.00-14.00);

– najbliższa poczta – Choczewo (tel. 732-315, czynna od pn. do pt. do godz. 15.00).

Noclegi

Na pewno będą wolne miejsca na kwaterach (cena ok. 8-11 zł/os.). Można szukać na własną rękę lub dowiadywać się w urzędzie gminnym w Choczewie. Jeszcze mniej kosztuje pobyt na polach namiotowych w obu miejscowościach, przy których w lecie działają budki z napojami i z „czymś na ząb”.

Zakupy

Jak na razie, trzeba żywić się samemu, chyba że wejdziesz w porozumienie z gospodarzami, u których mieszkasz. W obu wioskach są sklepy spożywcze (czynne do popołudnia), w Kopalinie dodatkowo drink bar.

Rozrywka

Przy wjeździe do Lubiatowa jest stadnina z kilkoma końmi, na których można galopować po dzikich okolicach.

Zdrowie

• najbliższe pogotowie – Wejherowo, ul. Jagal-skiego 10, tel. 721-200;

• najbliższy szpital – Wejherowo, ul. Jagalskiego 10, tel. 721-301, 721-200;

• najbliższy ośrodek zdrowia i apteka – Choczewo, ul. Pierwszych Osadników (tel. 723-315 w. 222, czynne do godz. 15.00).

Informator

• najbliższy posterunek policji – Choczewo, ul. Pierwszych Osadników 20, tel. 723-315 w. 297;

• najbliższa straż pożarna – Choczewo, ul. Pierwszych Osadników 20, 723-315 w. 271.