Osieki
Gdy spragniony cywilizacji turysta spróbuje wydostać się z nadmorskich ustroni, musi przejechać przez oddalone o 2,5 km Osieki. Do miejscowości prowadzi malownicza droga przez mieszany las. Z okna autobusu PKS widać sosny, buki, brzozy, w poszyciu jałowce, paprocie, mchy oraz wrzosy. Położona wśród drzew wioska nie wyróżnia się niczym szczególnym, chyba że bezpretensjonalnością i prostotą. Po prawej stronie stoją zabudowania potężnego folwarku. Dworu co prawda już nie zobaczysz, ale zwróć uwagę na ogromny budynek z cegły i kamienia z zegarową tarczą. Wzdłuż drogi przycupnęły niskie domki. Możesz też rzucić okiem na stojący w centralnym miejscu barokowy kościół z I połowy XVIII w. z wyposażeniem z epoki. Ściany, otynkowane kiedyś na biało, przyciemniały nieco. Ze szczytu wyrasta dość duża wieża, przykryta ostrym hełmem. Wokół rosną dęby i jesiony.
Na zachód od Osiek utworzono rezerwat Choczewskie Cisy (pow. 9,19 ha), który obejmuje fragment lasu mieszanego ze stanowiskiem naturalnego cisu. Cisy nie odnawiają się zbyt łatwo, gdyż do zasiania potrzebne są ptaki, które muszą zjeść nasiona, częściowo je przetrawić i wydalić, i dopiero takie nasiona zakiełkują.
W Osiekach znajduje się przystanek PKS, autobusy jeżdżą do Lubiatowa, Choczewa i Wejherowa.
Choczewo
Choczewo leży 4,5 km na południe od Osiek. Wieś, jak przystało na gminną, jest duża i niezbyt ładna. Właściwie nie masz tu czego szukać, chyba że jednej ze zdobyczy cywilizacji.
Miejscowość ma długą historię, która rozpoczyna się w 1348 r., gdy wielki mistrz Henryk Dusemer nadał dobra służebne Choczewo i Strzeżewo na prawie magdeburskim Leszkowi, synowi Swinczy, zobowiązując go do świadczeń z tytułu prawa polskiego. Gotendorf, zwany pierwotnie Chocziszow, należał w XVI w. do rodu von Jatzkow, a od połowy XVIII w. do końca wojny do Diczelskych. Od nazwy wsi wzięła swój przydomek rodzina szlachecka Pałubickich, np. żyjący w XVIII w. Grzegorz Choczewko Pałubicki.
Jedynym zabytkiem godnym obejrzenia jest stojący na wzniesieniu bezstylowy dwór. Dwukondygnacyjny budynek przykrywa mansardowy dach. Kondygnację wystającą poza lico muru poprzedza ganek. Dwór po wojnie przejął skarb państwa, od 1949 r. należał do PGR-u, a w połowie lat 70. otwarto tu szkołę rolniczą. W pobliskim niedużym parku krajobrazowym rosną graby, buki, modrzewie, świerki i dęby, mierzące w obwodzie do 400 cm, a także leszczyna pospolita, lipa wielkolistna, jodła oraz choina kanadyjska.
Informacje
– Urząd Gminny – ul. Pierwszych Osadników, tel. 735-156, czynny od pn. do pt. w godz. 7.30-15.00; przed urzędem znajduje się plan gminy.
Komunikacja
– PKS – zapewnia połączenia z Lęborkiem, Wejherowem, Puckiem, Sasinem, Kostkowem, Kopalinem;
– stacja benzynowa – ul. Pucka (czynna od pn. do pt. w godz. 7.00-15.00), ul. Świerkowa (czynna od pn. do pt. w godz. 7.00-18.00, w sb. 7.00-14.00);
– poczta – tel. 732-315; czynna od pn. do pt. do godz. 15.00; na poczcie znajduje się centrala, do której przyłączeni są wszyscy abonenci.
Numer kierunkowy do Choczewa – 058.
Gastronomia
– restauracja Pod Kasztanem (czynna codz. w godz. 9.00-20.00), trochę przypomina mordownię, ale można tu zjeść prawdziwy obiad za ok. 6 zł;
– grill-bar, czynny codz. w godz. 9.00-3.00.
Jest tu też kilka barów, w których serwują piwo, oraz kilka sklepów spożywczych i przemysłowych.
– biblioteka – ul. Pierwszych Osadników 1b, tel. 723-315 w. 108;
– apteka i ośrodek zdrowia – ul. Pierwszych Osadników, tel. 723-315 w. 222, czynne do godz. 15.00;
– policja – ul. Pierwszych Osadników 20, tel. 723-315 w. 297;
– straż pożarna – ul. Pierwszych Osadników w 217.
Najnowsze komentarze