Sławoszyno

Sławoszyno

W 1376 r. komtur gdański Zygfryd Walpot von Bassenheim nadał Michałowi Kunostowiczowi na prawie magdeburskim dobra służebne zwane Slawoschin. W 1431 r. wielki mistrz Paweł von Rusdorf przekazał, tym razem na prawie chełmińskim całą wieś i folwark klasztorowi w Żarnowcu.
Klasztor założył tu browar, młyn oraz karczmę. Po sekularyzacji dóbr klasztornych w 1772 r. powstała tu zamożna wieś gburska. Przed wojną połowę mieszkańców stanowili Niemcy.
W przeszłości miejscowość nazywała się też Sławoszyn i Slawoschen.

Leżące 6 km na południe od Karwi Sławoszyno nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale znane jest z tego, że właśnie tu w 1817 r. urodził się Florian Ceynowa, lekarz i działacz polityczno-społeczny, którego imieniem nazywa się często ulice na Kaszubach. Dzisiejszy dom (nr 14) stoi na miejscu budynku, w którym Ceynowa przyszedł na świat.

Sławoszyno leży na terenach tradycyjnie zamieszkiwanych przez Droboli, którzy charakteryzują się tym, że wciąż używają zdrobnień. Do dziś w miejscowym Domu Kultury, oprócz dyskotek, organizowane są różne imprezy regionalne. Sławoszyńskie Sobótki odbywają się 26 VI.

We wsi znajduje się kilka sklepów. Autobusy PKS kursują do Karwi, Pucka, Wejherowa, Dębek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *