Sławoszyno

Sławoszyno

W 1376 r. komtur gdański Zygfryd Walpot von Bassenheim nadał Michałowi Kunostowiczowi na prawie magdeburskim dobra służebne zwane Slawoschin. W 1431 r. wielki mistrz Paweł von Rusdorf przekazał, tym razem na prawie chełmińskim całą wieś i folwark klasztorowi w Żarnowcu.
Klasztor założył tu browar, młyn oraz karczmę. Po sekularyzacji dóbr klasztornych w 1772 r. powstała tu zamożna wieś gburska. Przed wojną połowę mieszkańców stanowili Niemcy.
W przeszłości miejscowość nazywała się też Sławoszyn i Slawoschen.

Leżące 6 km na południe od Karwi Sławoszyno nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale znane jest z tego, że właśnie tu w 1817 r. urodził się Florian Ceynowa, lekarz i działacz polityczno-społeczny, którego imieniem nazywa się często ulice na Kaszubach. Dzisiejszy dom (nr 14) stoi na miejscu budynku, w którym Ceynowa przyszedł na świat.

Sławoszyno leży na terenach tradycyjnie zamieszkiwanych przez Droboli, którzy charakteryzują się tym, że wciąż używają zdrobnień. Do dziś w miejscowym Domu Kultury, oprócz dyskotek, organizowane są różne imprezy regionalne. Sławoszyńskie Sobótki odbywają się 26 VI.

We wsi znajduje się kilka sklepów. Autobusy PKS kursują do Karwi, Pucka, Wejherowa, Dębek.