Starzyno

Starzyno

Dwa kilometry za Kłaninem w kierunku Pucka, w samym centrum Kępy Starzyńskiej, leży Starzyno.

Już w 1220 r. książę Świętopełk potwierdził nadanie Staryna zakonowi Cystersów w Oliwie. Podobno był tu piękny park, a zakonnicy przyjeżdżali na letnie mieszkania. Majątek zwolniony był od danin i podatków. Wokół rozciągały się lasy, a w Starzyńskim Dworze znajdował się folwark. Do transportu płodów rolnych używano statku przybijającego do wymienionej już w XIII w. przystani w Trzęsinie pod Puckiem. Od samego początku stał tu drewniany kościół. Po kasacie klasztoru zamożna wieś, podupadła. Później majątek kupiła od państwa pruskiego rodzina Grassów. Przed wojną mieszkało tu 600 ludzi, głównie włościan.

Główną atrakcją tej miejscowości jest barokowy kościół, ufundowany przez ówczesnego opata oliwskiego Aleksandra Kęsowskiego. Świątynia pod wezwaniem Michała Archanioła wybudowana została w I połowie XVII w. Do niższego, trój-bocznego prezbiterium przylega wyższa część centralna z czworoboczną wieżą zakończoną ostrosłupowym hełmem. W nietynkowanych ceglanych ścianach rozmieszczone są półokrągłe okna. W środku na łuku tęczowym zobaczysz bogatą polichromię z pierwszej połowy XVII w., przedstawiającą scenę Sądu Ostatecznego. Wczesno-barokowy ołtarz główny posiada w części centralnej obraz, ukazujący Koronację N.P. Marii. Po bokach stoją rzeźby św. Jana Chrzciciela i bliżej nieznanego świętego. Z góry spogląda sam Archanioł Michał. W tym, jak i w bocznych ołtarzach umieszczony jest herb fundatora Poraj. W kościele znajduje się też barokowa ambona z połowy XVII w. oraz chrzcielnica pochodząca z I połowy XVIII w. Obok kościoła w 1870 r. natrafiono na grób skrzynkowy z dwiema urnami, w tym jedną twarzową.

We wsi zerknij na nieco smętne pozostałości po dawnym folwarku. Zachowała się wieża, na której podobno wisiał niegdyś zegar z XVI w.

W Starzynie znajduje się stacja benzynowa (czynna w godz. 7.00-17.00), apteka (w domu nr 28, czynna od pn. do pt. w godz. 8.30-15.00, w czw. w godz. 12.00-16.00) oraz ośrodek zdrowia (tel. 738-713) i poczta (tel. 738-790). Znajdziesz tu też kilka sklepów, restaurację i telefon na żetony. Autobusy PKS kursują do Pucka i Karwi.

Inne wycieczki z Karwi, patrz: Dębki, Jastrzębia Góra, Władysławowo, Puck, Wejherowo.